náhradné plnenie

Nie raz som sa stretla s tým, že firmy náhradné plnenie nevyužívajú. Predpokladám, že zväčša nemajú dostatok informácií o možnostiach, ktoré zákon umožňuje, a preto by som vám ich rada priblížila v tomto článku. 

Čo je náhradné plnenie?

Je to zákonná povinnosť, ktorú musí spĺňať každý zamestnávateľ, ktorý má viac ako 20 zamestnancov a nezamestnáva žiadneho ZŤP zamestnanca. Podľa Zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný zamestnávať aspoň 3,2% zdravotne ťažko postihnutých občanov. Ak tak neurobí, má povinnosť odviesť štátu odvod za neplnenie si povinného podielu zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím, a to za každého chýbajúceho zamestnanca.

Existuje možnosť, vďaka ktorej si splníte zákonnú povinnosť, a tou je využitie náhradného plnenia. Jednoducho si objednáte služby chránenej dielne, ktorá zamestnáva ľudí so zdravotným postihnutím. Táto možnosť je oproti odvodu štátu finančne výhodnejšia. Pridanou hodnotou v tomto prípade je samotná podpora chránenej dielne.

KALKULAČKA NA VÝPOČET VÝŠKY NÁHRADNÉHO PLNENIA

Čo je výhodou náhradného plnenia?

 • splníte si zákonom stanovenú povinnosť
 • ušetríte na odvodoch
 • podporíte chránenú dielňu
 • dáte prácu ľuďom so ZŤP

Ako zistím výšku náhradného plnenia?

 • oslovením vašej firemnej účtovníčky
 • použitím kalkulačky na výpočet výšky náhradného plnenia – KALKULAČKA zo stránky našej partnerskej chránenej dielne L&P.

Môžem kúpiť produkty alebo služby nad zákonom stanovenú sumu?

Áno, môžete si vybrať produkty alebo služby aj za viac, ako ustanovuje zákon, na základe počtu vašich zamestnancov. Ak vám kalkulačka vypočíta náhradné plnenie napríklad vo výške 1.200 EUR, kľudne si môžete objednať produkty alebo služby aj za vyššiu sumu, nie však za nižšiu.

Sú produkty a služby od chránenej dielne kvalitné?

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že áno. Počas môjho pôsobenia ako HR manažérka som spolupracovala s množstvom chránených dielní. Každá z nich dodala objednaný produkt či službu v perfektnej kvalite. Ľudia v chránenej dielni si vážia každú objednávku a k svojim klientom pristupujú s úctou a pokorou.

Dokedy musím náhradné plnenie využiť?

Zákonom stanovenú výšku za nezamestnávanie ZŤP ste povinný uhradiť každý rok prostredníctvom odvodov, alebo využitím náhradného plnenia. Kedykoľvek počas roka si môžete objednať produkty alebo služby od chránenej dielne. Stihnúť to musíte vždy do 31.12.

Na čo všetko môžem náhradné plnenie využiť?

 • na darčeky pre zamestnancov na konci roka
 • na darčeky pre obchodných partnerov
 • na reklamné predmety
 • na administratívne služby
 • na vzdelávanie zamestnancov

Možností je ozaj neúrekom, o chránené dielne nie je núdza. Môj kurz Profesionálna office manažérka si tiež môžete objednať v rámci náhradného plnenia, vďaka našej spolupráci s chránenou dielňou L&P. Okrem splnenia si povinnosti voči štátu, zvýšite kvalifikáciu svojich zamestnancov.

 Kto mi pomôže s dokumentami pre Úrad práce?

Každá chránená dielňa vám pripraví a pošle všetky dokumenty súvisiace s náhradným plnením automaticky. Vy ich už len zašlete s vypísaným tlačivom od účtovníčky na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Samozrejme doporučene, aby ste mali doklad, že ste si splnili zákonnú povinnosť. 

Ešte ste tento rok nevyužili náhradné plnenie? Objednajte si kurz Profesionálna office manažérka!

prihlásiť sa na kurz

 

 

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *