kurzy officezrucnosti
Rozhovor pre Mini Tech MBA s Mirkou Uhnak

Mapa absolventiek programu Mini Tech MBA for Women

V programe Mini Tech MBA učíme ženy digitálnym zručnostiam a tiež sa im snažíme pomôcť v osobnostnom raste. Vždy sa veľmi tešíme, keď sa našim absolventkám darí, sú v práci efektívnejšie a najmä robia to, čo ich napĺňa. Jedným z príkladov je Maťka Révayová, absolventka programu, ktorá po 14tich rokoch zmenila svoju prácu. Dnes od nuly buduje svoj vlastný biznis, v ktorom vzdeláva ľudí v produktívnom veku, ale aj dôchodcov, v digitálnych zručnostiach. 

V blogu sa dozviete: 

  • Aké je to vymeniť prácu po 14tich rokoch a ísť si za svojím snom
  • Prečo je dôležité vzdelávanie v digitálnych zručnostiach
  • Ako sa vzdelávajú dôchodci v IT

Čo ťa viedlo k tomu, vymeniť prácu v HR v zaujímavej firme za tvorenie vzdelávacieho projektu, ktorý tvoríš od úplných základov?

Pred Photoneo som pracovala 13 rokov v IT firme, ktorá vyvíja meteorologický software. Už tu som sa dostala k rôznym projektom, ktoré prehlbovali moje nadšenie pre IT. Manažovala som dodávanie SW aj HW pre Dubajské letisko a zahraničné krajiny, podieľala som sa na tvorbe webu, kde som sa učila HTML, zefektívňovala som procesy na oddelení pomocou rôznych aplikácií. A tak vo mne dlhšiu dobu doznievalo, čo je mojou misiou. Milujem prácu s ľuďmi a veľmi ma napĺňa, keď vidím, aké pokroky robia a moje odovzdané vedomosti ich posúvajú ďalej.

Nápad na vzdelávanie digitálnych zručností vznikol z toho, že na pohovory chodili kandidáti, či už po škole, alebo skúsení obchodníci a nevedeli používať Excel. V teste prepadli. Neskôr mi kamarátka vravela, že nevie úplne používať Google aplikácie a všetky možnosti, ktoré ponúkajú. A tak raz cestou domov z práce vznikol nápad vytvoriť kurzy digitálnych zručností.

Prečo si myslíš, že je dôležité vzdelávať ľudí v digitálnych zručnostiach?

Dlhšie som zvažovala vlastný biznis, len som čakala na ten správny impulz. Kurzy spĺňajú moju potrebu pomáhať ľuďom a nebáť sa technológií, socializovať sa a vytvárať nové kontakty, prepájať ľudí a pomáhať si navzájom. A už som potrebovala zmenu a rozprestrieť krídla.

Ako ti v tom čo robíš dnes pomohol program Mini Tech MBA?

Vieš, niekedy si myslím, že to čo učím sú základy, ktoré všetci ovládajú. Ale nie je to tak. Posúva ma vpred, že sú tu ľudia, ktorí potrebujú pomôcť so vzdelávaním digitálnych zručností. Niekomu stačí online kurz, niekto má rád osobné vzdelávanie. Ale hlavne, technológie hýbu svetom a každý deň napredujú. My sa ich potrebujeme naučiť ovládať, aby neovládali oni nás.

V čom ťa najviac program posunul a čo z toho, čo si sa v programe naučila, využívaš aj dnes?

Ukázal mi cestu, ktorou nechcem ísť. Láka ma tvorba webov, ale nie programovanie. A tu som si ujasnila, ktorý smer zvoliť, v čom som dobrá a v čom nie. Ešte si viem predstaviť robiť projektový management. A taktiež som zaradila do vzdelávania bezpečnosť na internete, čo ma inšpirovalo na jednej z lekcií. Najviac mi však dali skvelé kontakty na IT odborníkov a taktiež inšpiratívne dámy, s ktorými som program absolvovala.

Absolvovala si aj iné kurzy zamerané viac do hĺbky na digitálne zručnosti okrem Mini Tech MBA? 

Zatiaľ nie, ale zúčastňujem sa rôznych prednášok na túto tému a sledujem novinky.

Láka ťa aj iný IT svet? 

Láka ma tvorba webov a tvorba videí.

Chceš sa ďalej rozvíjať aj v odlišných oblastiach IT?

Chcela by som ísť viac do hĺbky Excelu, aby som mohla klientom prinášať novú hodnotu a tiež nabrať viac skúseností s prácou vo WordPresse, CSS a HTML. Taktiež by som chcela vzdelávať v IT zručnostiach aj dôchodcov, ktorí sami považujú znalosti v tech za veľmi dôležité.

Okrem svojej firmy OFFICEzručnosti sa venuješ aj dobrovoľníčeniu v stredoškolskom programe Junior Achievement. Čo ťa k tomu viedlo a čo ti práve dobrovoľnícka práca dáva?  

JA Slovensko je úžasný program pre žiakov, kde majú možnosť rozvíjať svoje podnikateľské schopnosti, naučiť sa finančnú gramotnosť, a teda pokrývajú oblasti, ktoré školstvo zatiaľ nepokrýva. Pôvodne sme sa bavili o pracovnej ponuke, ale už som začínala podnikať a tak som sa rozhodla pomôcť ako dobrovoľníčka. Pomáham projektu, ktorý ma význam pre deti, ktoré môžu zmeniť našu krajinu. A každý z nás by mal aj dávať, nielen dostávať.

Ocenil tvoj bývalý zamestnávateľ a tvoje okolie tvoju skúsenosť z Mini Tech MBA? 

Ja som už končila pracovný pomer, keď som skončila Mini Tech MBA. Ale určite to bolo obohacujúce a príjemné sa rozprávať s kolegami IT-čkármi a rozumieť si. Viedli sme fundované rozhovory a niekedy boli prekvapení, že odkiaľ to viem.

Čo by si odkázala dáme, ktorá váha či je vstup do sveta IT pre ňu to “pravé orechové”?

Svet IT je veľmi rôznorodý a každý si tu vie nájsť to, čo mu bude sedieť. Nemusí byť z vás programátorka, ale možno ste detailistka a budete úžasná testerka. Mám bývalú kolegynku, ktorá je vyštudovavaná klimatologička a dnes je z nej SW testerka, uznávaná medzi kolegami a školí už aj zákazníkov. 

Ďakujeme Maťka za veľmi inšpiratívny rozhovor.

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *