kurz excel bratislava
Tento článok je určený bežným používateľom notebookov/počítačov.

Je čas nových začiatkov, čistenia šatníka, hlavy, detoxov.
Poďme si vyčistiť aj naše počítače a mobily. 

Pripravte si obľúbený čajík, kvapnite si do difúzera obľúbený olejček a poďme na upratovanie.

Prečo by sme si mali upratovať počítač?

Notebooky, počítače, mobily…slúžia nám denno-denne, a preto sa treba o nich starať ako o vlastné telo. Možno je to pre vás „len“ počítač, ale pre niekoho je to nástroj na živobytie…blogeri, vlogeri, online-marketéri, programátori a mnohí ďaľší.

Počas roka si na disk ukladáme mnoho fotografií, hudby a dokumentov. Nie vždy, ich uložíme kam patria. Zahlcujeme si pamäť počítača, ktorý sa nám potom spomaľuje a aplikácie sa nám dlhšie načítavajú. 

Operačné systémy (Windows/MacOS) majú nové updaty, a ak nemáte nastavené automatické updatovanie, tak si treba zálohovať počítač a nainštalovať nový update. 

Prezrite si adresáre a poupratujte si v počítači tak, že vytvoríte na každú oblasť zvlášť adresár.

Fotky

Máte veľa fotiek a zaberajú vám podstatnú časť disku? Odporúčam zainvestovať do externého disku a zálohovať fotky na externý disk
K fotkám sa budete vedieť dostať vždy, keď si disk napojíte k počítaču. Ideálne si vyberte už 1TB disk, aby ste tam priebežne mohli zálohovať fotky, dokumenty, prípadne aj váš systém.

Ďaľšia možnosť kam si ukladať fotografie je Google Photos. Fotky viete zdieľať aj s rodinou a známymi. No nezabúdajte, čo dáte na internet, to tam ostane navždy :). 

 Používate Google Drive? Aj sem môžete ukladať fotky, nielen fotky, ale aj dokumenty. A máte k ním prístup odkiaľkolvek, kde sa viete pripojiť na internet. Tak ako aj pri Google Photos. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o Google aplikáciach, tak sa prihláste na náš workshop Excel a Google aplikácie, alebo si žiadajte individuálne vzdelávanie. 

Ako si upratať fotky?

Je viac možností podľa čoho si zoradovať fotografie na disku. Môžete ich zoraďovať:

  • podľa dátumu, kedy ste ich fotografovali
  • podľa názvu miesta/krajiny, kde ste ich fotografovali (Tatry, Malorka)
  • podľa udalostí (oslavy, výlety) 

Fotky vám uvoľnia veľkú kapacitu disku a môžete mať uložené na ňom dôležité dokumenty, ktoré potrebujete denne.

Dokumenty

Dokumenty máme v počítači uložené všetci. Či už súkromné, alebo pracovné. Nájdite si čas a prejdite si adresáre. Dokumenty, ktoré nepotrebujete denno-denne, uložte tiež na externý disk.

Prečistite si adresár Stiahnuté/downloads

Väčšina z nás má prednastavené, že sa nám obrázky/dokumenty z internetu ukladajú automaticky do adresára Stiahnuté/downloads. 
Preto si treba dôkladne skontrolovať aj tento adresár, či tam neostal dokument/obrázok, ktorý je pre nás dôležitý. Ak áno, uložíme si ho na disk. 
Zvyšné dokumenty a obrázky vymažeme. Následne vyprázdnime aj kôš/recycle bin.

Odinštalujte programy, ktoré nepoužívate

Ak ste si inštalovali do počítača nové programy/aplikácie, skontrolujte si, či ich naozaj aj využívate. Ak nie, odinštalujte ich. Zbytočne vám zaberajú miesto na disku. 

Pre Windows ich nájdete: Tento počítač – Vlastnosti – Ovládací panel – Programy
Pre Mac OS ich nájdete: Finder – Aplikácie

Heslá

Ak si heslá webstránok, ktoré navštevujete ukladáte do vášho prehliadača, tiež vám odporúčam si ich prejsť a pomazať stránky, ktoré nevyužívate. 

Ako sa dostanete k heslám vo vašom webovom prehliadači nájdete v návode nižšie.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o heslách v prehliadači a bezpečnosti na internete, prihláste sa na náš workshop Digitálnych zručností.

Vírusy

Ak používate operačný systém Windows a máte antivírusový program, nezabudnite si ho pravidelne updatovať. Počítač si preskenujte a zistíte, či je čistý od vírusov. 

Zadarmo si môžete preskenovať váš počítač Windows (MAC OS nie je supportovaný) cez Eset. Skontroluje, či na vašom počítači nie je malvér. Čo je malvér? Čítajte tu.
(toto nie je platená reklama :))

Vyčistite si kôš

Dokumenty, fotografie vymazávate, no nie úplne z počítača. Ak vymažete dokument, alebo fotografiu, presunie sa do koša/trash. Kôš nájdete zväčša na ploche počítača.
Kliknite na vyprázdniť kôš a až teraz sú všetky dokumenty a fotografie z koša vymazané.

Klávesnica

IT bezpečnosťNezabudnime na vyčistenie počítača aj z vonka. Počas môjho pôsobenia v IT firmách, som videla rôznorodé ozdoby klávesnice. Nestíhame jesť, tak jeme nad počítačom. Pozriete sa na svoju/kolegovu klávesnicu a na nej fľaky od kávičky alebo čajíka, prípadne omrvinky z raňajok. Myslím, že sa nemusíme baviť o baktériách v klávesnici :).

Tak ako si čistíme našu pleť každý večer (aspoň my ženy), mali by sme aj náš počítač vyčistiť raz za týždeň. 

Vypnite notebook/počítač úplne, aspoň si nachvílu oddýchne. Väčšína z nás ho nevypne aj zopár týždňov.
Pokiaľ nemáte prostriedky určené na čistenie počítača/notebooku, vezmite mokrú handričku s čistiacim prostriedkom. Ideálne niečo prírodné. Vyčistíme ho zvonka aj zvnútra, teda aj obrazovku a klávesnicu. Ak ste pokročilý, podrobný návod ako si vyčistiť notebook, nájdete v tomto článku.

Pracovnú plochu udržujte čistú

Pracovná plocha by mala slúžiť iba na uloženie najdôležitejších liniek. Áno ja viem, je to niekedy jednoduchšie to rovno uložiť na plochu počítača.
Ale verte mi, že pri najbližšom upratovaní vám bude ľahšie na duši. A hlavne sa nebudete hanbiť, ked otvoríte notebook pred klientom/kolegom.
Neukladajte na plochu všetky stiahnuté dokumenty, obrázky. Používajte príslušné adresáre na to určené. 

Nezabudnite si vyčistiť aj vaše mobilné zariadenia. Fotky, aplikácie, dokumenty, kontakty. Aj váš mobil sa vám poďakuje rýchlosťou.  

Ako sa cítime po upratovaní? Počítač prečistený, hlava potrebuje oddych. Tak sa vyberte na prechádzku do lesa, do parku a vyčistite si aj hlavu. Po dobre odvedenej práci, si telo zaslúži oddych. Môžete to skúsiť ako náš psík nižšie vo videu :). Obyčajná radosť z prechádzky v mestskom lesíku. 

Aj takto sa dá čistiť hlava po jarnom upratovaní 🙂

 


 

Ak by ste potrebovali s čímkoľvek pomôcť, kontaktujte ma cez Facebook, alebo email:m.revayova@officezrucnosti.sk

Maťa

martina revayova

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *